SZEŚCIOLATKI Z GR V PM 5 W Kole ODWIEDZIŁY GABINET STOMATOLOGICZNY

Próchnica to najbardziej rozpowszechniona choroba jamy ustnej u dzieci . Z badań wynika, że aż 72% dzieci w wieku 5-13 lat w naszym kraju ma próchnicę.  Odsetek dzieci  w wieku   5-9 lat ze stwierdzoną próchnicą sięga 76%.

Zdrowego stylu życia , właściwego odżywiania się oraz  utrzymania prawidłowej  higieny jamy ustnej przedszkolaki z gr V Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole uczą się  na różne sposoby . Treści z tego zakresu przyswajają w czasie zajęć ,zabaw, ćwiczeń praktycznych  oraz w kontakcie ze specjalistami.Rozumieją  już także wpływ sposobu  odżywiania się oraz podejmowanych czynności higienicznych  a zdrowiem i stanem uzębienia.

Niezbędne do budowania świadomości prozdrowotnej umiejętności i wiedzę zdobywają realizując  także  treści programów  zewnętrznych takich jak  „Dziel się Uśmiechem”PCK oraz  zaproponowany przez  SANEPID „Mam Zdrowe zęby”.

By  skutecznie dbać o swoje   zęby sześciolatki z gr V  odwiedziły  także Gabinet Stomatologiczny  w Centrum Medycznym  PROFIMED w Kole. Tu dzięki uprzejmości  lekarza stomatologa pani Małgorzaty Goździkowskiej    miały możliwość zobaczyć gabinet  dentystyczny z jego specjalistycznym wyposażeniem oraz poznać  zakres wykonywanych w nim zabiegów. Pani doktor wykorzystując model szczęki  przypomniała dzieciom  technikę szczotkowania zębów. Zwróciła uwagę na wybór właściwych past oraz szczoteczek. Odniosła się także do nawyków żywieniowych , które są ważne dla zachowania zdrowych zębów.

Istotnym aspektem dbałości o stan uzębienia  jest wyzbycie się lęków i uprzedzeń  w kontakcie z dentystą.  Wycieczka była doskonałą  ku temu okazją. Sześciolatki  szybko nawiązały kontakt z panią doktor, były aktywne, chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Motywacją  do prawidłowego dbania o zęby były otrzymane kolorowanki oraz pasta. Sześciolatki obiecały  systematycznie myć zęby oraz kontrolować  ich stan  przez regularne wizyty w  gabinecie dentystycznym. Wierzymy, że przy wsparciu dorosłych dotrzymają obietnicy.

Po powrocie do przedszkola sześciolatki kolorowały i wyklejały plasteliną konturowe rysunki ząbków, które otrzymały jako dodatkowe zadanie do wykonania. Wszystkie z zapałem zabrały się do pracy.

W imieniu przedszkolaków  serdecznie dziękujemy pani doktor Małgorzacie Goździkowskiej za życzliwe przyjęcie w Gabinecie Stomatologicznym w Centrum Medycznym PROFIMED  oraz cenną lekcję dbałości  o zdrowie.

oprac. i foto PM 5 Koło