„E –UZALEŻNIENIA” - ZAJĘCIA PROFIOLAKTYCZNO- EDUKACYJNE MOPiPR w GR V

E-uzależnienia i zaburzenia związane z nieprawidłowym używaniem nowych technologii  występują zarówno wśród dzieci ,młodzieży i  dorosłych. Dla wielu z nich stanowią poważny  problemem.

O tym, co to jest uzależnienie , jak się przejawia  i jak je rozpoznać sześciolatki z  gr V PM 5 w Kolerozmawiały  z pedagogami MOPiPR.  Zajęcia prowadziły pani Weronika Kantyka i Wioletta Knapkiewicz.

Przedszkolaki w czasie spotkania przyswoiły podstawowe pojęcia , wspomagane przez pedagogów trafnie wyciągały wnioski odpowiadając na zadane pytania.

Część zajęć profilaktycznych  wypełniły zabawy  z grupą.   Przedszkolaki uwielbiają się wspólnie  bawić, chętnie więc podejmowały proponowane aktywności. Zabawa integracyjna, zespołowa ma ogromne znaczenie w profilaktyce uzależnień i wspomaga  rozwój emocjonalno-społeczny. Zabawa tego typu stanowi jedną z alternatywnych  form spędzania wolnego czasu w odniesieniu do nadmiernego korzystania z nowych technologii.  Jako czynnik zapobiegawczy , wprowadza prawidłowe wzorce więzi społecznych,  rozwija komunikację w bezpośrednich relacjach , daje poczucie bezpieczeństwa, utrwala  wartości społecznie pożądane.

Wszystkich  rodziców zachęcamy , by o problemach związanych z e-uzależnieniami  rozmawiali  ze swoimi dziećmi, a przede wszystkim wskazywali alternatywne formy spędzania wolnego czasu.

Zachęcamy też do sięgnięcia do opracowań„Nowoczesne technologie a nasze dzieci. Poradnik dla rodziców”   autorstwa Kimberly S.Youngoraz  „Dziecko w świecie gier komputerowych. Poradnik dla rodziców” autor  Steven Dupont  .

oprac. i foto PM 5 Koło