Światowy Dzień Zwierząt w grupie PM5

Obchodzony  4 października Światowy Dzień Zwierząt to dobry pretekst do kształtowania właściwych postaw wobec zwierząt.  Z tej okazji sześciolatki z grupy V Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole uczestniczyły w spotkaniu tematycznym  zorganizowanym  przy współudziale z rodzicami.

Dzięki uprzejmości rodziców Adusi starszaki miały możliwość bliższego kontaktu z domowymi zwierzątkami. Podekscytowane słuchały jak tata Ady w interesujący sposób opowiadał o potrzebach życiowych , zachowaniach, środowisku życia gekona i świnek morskich.

Przedszkolaki ciekawe świata, poszerzyły też  swoją wiedzę na temat praw zwierząt. Doskonale rozumieją ,że zwierzę nie jest zabawką ani  rzeczą, lecz jest czująca istotą. Rozumieją także ,że w kontaktach ze zwierzętami dziko żyjącymi i wszystkimi innymi  należy zachować ostrożność. Pamiętają o tym , by  po kontakcie ze zwierzątkami umyć ręce.

Przedszkolaki uświadomiły sobie, że człowiek i zwierzęta mają wiele wspólnego.  Zwierzęta  tak jak my jedzą, pija, potrzebują schronienia i poczucia bezpieczeństwa, odpowiednich warunków do życia. Tak samo odczuwają ból, chcą się bawić oraz  potrzebują miłości oraz opieki.

Wielu przedszkolaków z gr V ma swoje ulubione  zwierzątka domowe. Są też dzieci ,które nie mają zbyt wielu  doświadczeń w kontakcie ze zwierzętami i zwyczajnie  boją się ich, dlatego ,że  ich nie znają. Jedno jest pewne, że świat zwierząt fascynuje. Poczucie odpowiedzialności, empatię i opiekuńczość w stosunku do zwierząt należy zatem rozwijać  u dzieciod dzieciństwa.

Rodzicom Adusi za ciekawą lekcję przyrody i wrażliwości oraz za poświęcony czas o pięknie dziękujemy w imieniu  dzieci. Adusi  zaś za to ,że  na co dzień wspaniale opiekuje się swoimi pupilami.

oprac.i foto PM5