OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA z udziałem gr V Przedszkola Nr 5 w Kole

Do  kalendarza świąt nietypowych z inicjatywy Polskiej Izby Książki wpisano w roku 2001 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.   Jego celem jest propagowanie czytelnictwa, a patronuje mu uznana autorka książek dla dzieci Janina Porazińska .

W ramach obchodów tego dnia, przedszkolaki z grupy V Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole odwiedziły  Filię w Kole Biblioteki Pedagogicznej Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie.Przemiłe Panie bibliotekarki zachęcały wszystkie sześciolatki do głośnego czytania w domu i  przedszkolu.  Wiadomo przecież, że kontakt z książką poszerza wiedzę, rozwija wrażliwość, wyobraźnię, samodzielne myślenie, umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną.

Wybrana   do głośnego czytania książka  bardzo się dzieciom  podobała.  Krótka opowieść o „Pięciu Nieudanych”autorstwa Beatrice Alemagna, była doskonałym pretekstem dla rozwijania akceptacji, tolerancji w stosunku do innych i samego siebie. To , czego  często nie akceptujemy  u innych osób, lub co nas samych ogranicza, nie musi być problemem. Wszystko zależy od podejścia. Pięciu Nieudanych, to ciekawe, zabawne, barwne i indywidualnie  różniące się postacie. Każdy z nas jest jakiś ,tak jak one,  pięknie się różnimy.

Po lekturze sześciolatkom z gr V PM 5 zaproponowano wyjątkowe zadanie praktyczne. Dzieci rzucając kostką odczytywały wg jej wskazań kod rysunkowy. Na jego  bazie  tworzyły różniące się od siebie nawzajem zabawne stworki. Przedszkolaki świetnie się bawiły. Zrozumiały też,  że warto czytać,by lepiej rozumieć innych, samego siebie i  świat.

Pozostaje tylko,  zachęcić wszystkich rodziców,by Dzień Głośnego Czytania organizowali ze swoimi pociechami każdego dnia wzmacniając więzi emocjonalne.  Na początek 30 minut dziennie wystarczy, a komu mało niech czyta do woli.

oprac. i foto PM5 Koło