W PM5 w Kole ŚWIAT SPRZĄTAMY – O ZIEMIĘ DBAMY

Przedszkolaki z PM 5  w Kole   treści z  obszaru edukacji przyrodniczej z elementami ochrony środowiska przyswajają   nie tylko teoretycznie ale i praktycznie. Łącząc naukę z  zabawą  i drobnymi   pracami użytecznymi  przedszkole  tworzy warunki dla kształtowania u dzieci postaw i nawyków proekologicznych.

Właśnie mija  równe   30 lat od chwili gdy ruszyła Akcja Sprzątania Świata. Jest ona wpisana w międzynarodowy  ruch na rzecz ochrony środowiska Cleanup the World. Jej początkisięgają roku  1989. W Polsce akcja organizowana jest od 1994 roku pod patronatemFundacji Nasza Ziemia.

Akcja integruje środowisko  lokalne,jest  jedną z metod pracy wychowawczej i ciekawą lekcją ekologii. Tegoroczne hasło akcji „Sprzątanie świata łączy ludzi” świetnie odzwierciedla  te idee.

Nic wiec dziwnego ,że przedszkolaki z„Gromadki Misia Uszatka” PM 5 w Kole do pracy przystąpiły z zapałem.  Sprzątały ogród przedszkolny oraz przyległy do przedszkola teren. Liczy się przecież osobisty udział . Wszystkim małym ekologom należą się pochwały za zaangażowanie.

Przedszkolaki z PM 5 biorąc udział w akcji mogły  przekonać się , że wspólne  sprzątanie  wcale nie jest trudne. Wystarczy zacząć od działań  na miarę własnych możliwości i oczywiście wystarczy nie śmiecić.

W utrwalaniu właściwych nawyków proekologicznych u dzieci ogromne znaczenie mają  także nawyki wyniesione z domu . Przypominajmy zatem dzieciom przy różnych okazjach , że   nie śmiecimy w miejscach wypoczynku, nad wodą, w lesie, w parku, na placu zabaw,  nie niszczymy roślin i chronimy  zwierzęta. Pokażmy jak segregować odpady i wyjaśniajmy jak można je wykorzystać wtórnie. Wszyscy jesteśmy przecież odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego.

oprac. i foto   PM 5Koło