„CALINECZKA”- SPOTKANIE Z TEATREM W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 5 W KOLE

Znaleźć prawdziwą przyjaźń i oddanego przyjaciela nie jest łatwo. Przekonały się o tym przedszkolaki z Gromadki Misia Uszatka PM 5 w Kole, które licznie przybyły na przedstawienie teatralne.

Tym razem misiowa gromadka obejrzała adaptację znanej wszystkim baśni pt.„Calineczka”. Spektakl przygotowali aktorzy Teatru Młodego Widza   „Włóczykij”  z Kalisza. Opowieść o małej Calineczce była okazją do odkrywania wartości prawdziwej przyjaźni i dobra.

Znany dzieciom z wcześniejszych przedstawień duet aktorski za pomocą środków teatralnego wyrazu wykreował całą gamę barwnych postaci. Wszystkie one próbowały  zaskarbić sobie  względy Calineczki  kierując się własnymi  egoistycznymi potrzebami. Ani żaba, i jej synek Szerokogębuś, ani mysz polna czy kret  nie dostrzegali uczuć Calineczki, nie liczyli  się z jej zdaniem, a nawet ją więzili. Na szczęście w sama porę  z pomocą przyszła czteroletnia Nikola uwalniając    Calineczkę z opresji.

I tak jak to w baśniach i w teatrze bywa  wszystko skończyło się dobrze.Calineczka spotkała zranionego bociana, pomogła mu a on odwdzięczył się jej zabierając ją do krainy , gdzie wszyscy są dla siebie mili i życzliwi.To właśnie  w tej cudownej krainie Calineczka znalazła  prawdziwego przyjaciela-zwykłego chłopca podobnego do niej, chłopca o dobrym sercu, który tak jak ona kochał słońce i  kwiaty.

Przesłanie zawarte w treści przedstawienia pozwala wierzyć w dobro i przyjaźń.  Siła teatralnego przekazu  i gra aktorska jak zawsze spełniły swoje edukacyjne zadanie.

Za rzetelnie przygotowany z myślą o najmłodszych widzach spektakl , przedszkolaki podziękowały gromkimi brawami.

oprac. i foto PM 5 Koło