POCZYTAJ MI MAMO !- głośne czytanie z udziałem mam w gr VI PM5 w KOLE

Sprawności umysłu i wiedzy nabywamy  na wiele sposobów. Jednym z niedocenianych jest czytanie. Dlatego do głośnego czytania dzieciom z gr VI w Przedszkolu Miejskim

nr 5 w Kole zaprosiliśmy rodziców.

Dlaczego  warto czytać? Odpowiedź jest prosta.Czytanie rozwija język, a mowa i język to podstawa dla myślenia, wyobraźni , działania. Większość  ludzi  mimo, iż potrafi -  nie czyta, gdyż  nawyku  czytania oraz zainteresowania książką  nie wyrobiono u nich  w dzieciństwie.

Współczesna cywilizacjabazuje na obrazie.  Reagujemy na obrazy i  myślimy obrazami.  Niestety oglądane w telewizji , komputerze czy na tabletach obrazki  , filmiki, bajki  skracają  u dzieci przedział uwagi. Obraz  jest gotowy, podany jak na tacy, błyskawicznie się zmienia ,  nie zmusza do myślenia, niczego  z nim nie trzeba robić. Długi czas przed ekranem długotrwale pogorsza koncentrację, utrudnia zasypianie, wpływa na wycofanie się społeczne , powoduje  brak ruchu, utratę innych zainteresowań.Szybko zmieniające się obrazy równie szybko zostają zapomniane,pozostawiają jednak pobudzeniei z czasem uzależniają emocjonalnie od używania  elektronicznych środków  przekazu.

Dwie wspaniałe mamy znalazły czas i  czytały 5 i 6 latkom z gr VI PM5.  Mama Damiana oraz mama Gabrysia doskonale poradziły sobie z tym wyzwaniem.   Modulacja głosu, wyrażane  z teatralnym zacięciem  emocje zachęcały do rozmowy na temat wysłuchanych tekstów. Przedszkolaki trafnie wyciągały  wnioski, dostrzegały  związki przyczynowo-skutkowe ,następstwo zdarzeń w  czasie.  Głośne czytanie w przedszkolu to dla nich codzienność. Dla dzieci było to jednak nietypowe doświadczenie, mogły zobaczyć mamy swoich  kolegów w roli lektora.

Wśród zaproponowanych przez obie panie  lektur znalazły się „Opowiastki dla małych uszu”  Joanny Wachowiak, „Opowiadania do chichotania „ Renaty Piątkowskiej , ”O króliczku „ Małgorzaty  Supińskiej   oraz klasyka baśni czyli „Kot w butach”  Charles`a  Perrault`a, „Dzielny ołowiany żołnierzyk” wg Hansa  Chrystiana Andersena.

Czego przedszkolaki się nauczyły? Między innymi tego,że warto marzyć , że miłość do drugiego człowieka jest ważna, że wygląd nie jest najważniejszy.  Trzeba w tym miejscu dodać, że po każdej lekturze  koniecznie należy rozmawiać z dziećmi  , tak jak to robimy  w przedszkolu. Zachęcamy zatem, by codziennie czytać dzieciom na głos dla przyjemności przez 10-20 minut. Czytanie jest dobrą alternatywą dla „elektronicznej nańki”. Wspólne czytanie z dzieckiem to   atrakcyjna forma spędzania czasu. W codziennych sytuacjach   zamiast korzystać z elektroniki, warto    samodzielnie pokierować  sprawami, pokazać  dziecku , że można inaczej.

Pani Andżelice oraz pani Elżbiecie za ciekawe lektury oraz poświęcony czas pięknie dziękujemy w imieniu przedszkolaków.

oprac. i foto PM 5 w Kole