„JAKI TO TO TANIEC?” - PRZEDSZKOLAKI Z PM 5 NA KONCERCIE MUZYCZNYM

Tematem spotkania przedszkolaków z muzyką były tym razem polskie  tańce narodowe.  Było to nawiązanie do  obchodzonego niedawno Święta Flagi oraz Święta Narodowego

3 Maja.

Koncert zorganizowany został przy współpracy PM 5 z Muzyczną Agencją Artystyczna ART Es z Łodzi. Poprowadziła go  pani Ewa Szymkiewicz. Tytułem wstępu przedszkolaki wysłuchały opowieści pani Ewy o historii związanej z nazwą tańca , którego dziś nazywamy polonezem.  Wcześniej taniec ten znany był jako chodzony.  Wspomnieć w tym miejscu należy, że współcześnie obie te nazwy funkcjonują  w nomenklaturze muzycznej i są obie są poprawne.

Przedszkolaki w  wykonaniu solowym na akordeonie   wysłuchały najpierw „Poloneza warszawskiego” spopularyzowanego swego czasu  przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.Zagrał go pan Sławomir Bartkiewicz , multiinstrumentalista , który zaprezentował najmłodszym melomanom  również  pozostałe z pięciu polskich tańców narodowych.

W rytmie mazura   Pan Sławek na akordeonie„wycinał hołubce”  ale tylko te muzyczne, zaznaczając akcenty w  melodii tańca. Dla tych, którzy nie wiedzą co to takiego hołubce wyjaśniamy,że w tańcach ludowych jest to uderzenie obcasem o obcas z jednoczesnym podskokiem . Wycinać hołubce , znaczy więc  tyle co podskakiwać z uderzeniem buta o but.

Po żywym mazurze przyszła kolej na  „Czerwone jabłuszko” czyli „śpiącego” kujawiaka , śpiącego , gdyż rytm i tempo   tego tańca wymaga od tancerzy ruchów powolnych.

Największe tempo narzucał zaś oberek, zagranie go na akordeonie to nie lada sztuka, ale jeszcze trudniej jest tańczyć w rytmie oberka.

Koncert muzyczny w Gromadce Misia Uszatka zakończył  znany dzieciom krakowiak. Wybrane przez panią Ewę przedszkolaki,   tańczyły krakowiaka krokiem dostawnym po obwodzie koła prezentując się wspaniale, robiły to  przecież nie jeden raz na zajęciach programowych w swoich grupach.

Czego nauczyli się najmłodsi w czasie koncertu?  Oczywiście tego, jak nazywają się polskie tańce narodowe czyli polonez, kujawiak, oberek, mazur, krakowiak. Również i tego,  że na pojęcie Polska składa się wiele rzeczy,  w tym  muzyka będąca częścią polskiej kultury.

Artystom muzykom za wspaniały koncert dziękujemy w imieniu przedszkolaków.

oprac. i foto PM5 Koło