SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI W PM5 W KOLE

Niedawno obchodziliśmy Dzień Strażaka. Niejeden przedszkolak deklaruje ,że chciałby w przyszłości zostać właśnie  strażakiem. Zawód ten cieszy się szczególnym szacunkiem i dużym  zaufaniem społecznym.  Bez strażaków i ich poświęcenia trudno byłoby funkcjonować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Tym razem przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Kole  przybyli do Gromadki Misia Uszatka PM5 w Kole z misją edukacyjną. Elementy preorientacji zawodowej realizują  wszystkie z grup wiekowych PM5. Wizyta strażaków była więc  doskonałym uzupełnieniem treści programowych obejmujących  zagadnienia bezpieczeństwa w kontakcie z ogniem i innymi zagrożeniami.

W trakcie spotkania  ze strażakami najmłodsi moglipoznać  podstawowe wyposażenie  torby ratowniczej,  sprzęt do przenoszenia rannych oraz  to ,co kryje wóz strażacki. Odważnych do jego przetestowania i  eksploracji nie brakowało.

Każdy mógł przez chwilę poczuć się strażakiem, posiedzieć w kabiniewozu strażackiego, przymierzyć kask, kurtkę czy   sprawdzić ciężar butli tlenowych na własnych plecach.

Największą zaś chyba dla dzieci  niespodzianką  była możliwość obsługi węża strażackiego , z którego  pod ciśnieniem tryskała woda.  Do tego specjalnego zadania ustawiała się niekończąca się kolejka chętnych. Fontanny wody okraszone tęczą powstałą w promieniach słońca były wyjątkowe.

Wszystkim  dopisywały humory, a dziecięca ciekawość świata została przynajmniej chwilowo zaspokojona.

Strażacy z OSP w Kole  okazali się być  dzielnymi i mądrymi strażakami, lecz także świetnie poradzili sobie w kontakcie w z najmłodszymi.  Otwartość , uśmiech i radość z tego co robią udzielała się wszystkim.

Całej ekipie z OSP , którą mieliśmy okazję gościć na przedszkolnym podwórku pięknie dziękujemy w imieniu wszystkich przedszkolaków za cenną naukę i świetną zabawę.

Oprac. i foto P5 Koło