Patriotycznie w Przedszkolu nr 5

W  przeddzień Narodowego Święta Niepodległości przedszkolaki z PM 5  stanęły w postawie na baczność śpiewając Mazurka Dąbrowskiego najpiękniej jak potrafią. Były bardzo przejęte i dumne, że znają już symbole narodowe i wiedzą co  znaczą pojęcia Ojczyzna, kraj, godło ,flaga, hymn,  stolica , Polak, Polka .

Treści społeczno-kulturowe realizowane w cyklu tygodniowych zajęć zgodnie z programem wychowania przedszkolnego w poszczególnych grupach wiekowych nawiązywały do Narodowego Święta Niepodległości.

Ucząc najmłodszych rozmaitych rzeczy, trzeba nauczyć i tego, jak posługiwać się ojczystym językiem, jak szanować symbole narodowe, jak respektować równość praw.

Nawet małe dziecko odczuwa potrzebę stowarzyszania się.   Poczucie przynależności pozwala dziecku identyfikować siebie na tle grupy i jako jej członka .  Zapewnia też dziecku podstawową potrzebę   bezpieczeństwa.  Oprócz tego uczy   współpracy , dochodzenia do kompromisu i  rozwiązywania konfliktów . Dzięki funkcjonowaniu w  grupie stopniowo następuje uspołecznienie dziecka, które najpierw  przynależy do rodziny, potem grupy w przedszkolu, klasy szkolnej, a ostatecznie uświadamia sobie więzi społeczne w szerszym zakresie.

Oprac. i foto PM 5