ŚWIEŻE OWOCE I JARZYNY ,WAŻNE DLA ZDROWIA WITAMINY - ZAJĘCIA 3 i 4 LATKÓW z Grupy VI.

Co roku jesienią z naszymi  przedszkolakami realizujemy temat dotyczący darów jesieni. Najmłodsi poznają owoce, warzywa , ich kolory, kształty zapachy i smaki. Przyniesione  przez dzieci  okazy naturalne, to dobra okazja do poznawania wartości odżywczych warzyw i owoców. To także próba przełamywania dziecięcych uprzedzeń smakowych i zachęcenia do zjadania warzyw i owoców na surowo, w postaci surówek, sałatek czy   zupy warzywnej.

Przy okazji tematu propagując wśród dzieci  właściwe nawyki żywieniowe rozwijaliśmy także umiejętności różnego rodzaju. Przedszkolaki z gr VI w czasie zajęć doskonaliły język łącząc nazwy warzyw z kolorami, tworzyły przy tym poprawne formy gramatyczne . Przeliczały warzywa i owoce naturalne oraz  w formie symboli obrazkowych. Tworzyły zbiory według rodzaju, barwy, kształtu. Doskonaliły sprawność manualną i grafomotoryczną kolorując rysunki konturowe. Rozwijały spostrzegawczość odnajdując i łącząc połówki takich samych warzyw. Nauczyły się też piosenek „Smaczne owoce” i „Cebulka okrągła”. Najmłodsi  podejmowali też zabawy taneczne i ruchowe. Warzywa były też dobrym tworzywem do prac plastycznych. Jak widać , owocowo-warzywne zamieszanie  dostarczyło dzieciom okazji do nauki przez zabawę,  przy której uczyły się też czekać na swoją kolej, słuchać ze zrozumieniem, współdziałać.   Zajęcia organizowane przez cały tydzień w ramach tematu pozwoliły  tym samym zrealizować założone cele   poznawcze, kształcące i wychowawcze. Aktywne w myśleniu i działaniu  3 i 4 latki z grupy VI świetnie sobie radziły.

Oprac. i foto PM 5 Koło